תוכן הקורס ומטרתו
אוכלוסיית העולם מזדקנת. תוחלת החיים עולה ואתה גם שיעור הא/נשים הזקנים. תהליך שמייצר סוגיות חברתיות, מדיניות, כלכליות, בריאותיות ואתיות חדשות ומורכבות, בשגרה וביתר שאת בחירום ובשעת מלחמה.
הנסיבות שנוצרו בשל אירועי ה-7 באוקטובר והמלחמה המתמשכת, הקצינו תופעות קשות הנקשרות בזקנה בהן מבודדות ונתק מהקהילה, עוני ומחסור חומרי, והתמודדות עם מצבי חולי ומגבלות פיזיות. הן גם הציפו את הצורך בפיתוח מענים יצירתיים וחדשנים לצמצום ההיבטים השליליים של הזקנה בשגרה ובחירום ולעידוד גישות חדשות ביחס לשלב חיים זה, אשר הופך לממושך ורב-גוונים יותר מאי פעם.
משכך הנחת היסוד בקורס זה היא שריבוי אירועי דחק הנגרמים משילוב אובדנים בתקופת הזיקנה ובעת מלחמה מחייב טיפול מקצועי המשלב את הבנת הזיקנה וטיפול בטראומה לצורך מניעת התפתחות פוסט טראומה, לדחיקת תלות ולהיזדקנות מיטיבה ? המוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי כ"תהליך של פיתוח ושמירה על יכולת תפקודית שמאפשרת שלומות (well-being) בגיל הזקנה". יתר על כן, טיפול במזדקנים ואופן תיפקודם במצבים אלה עלול להשפיע גם על בני המשפחה, כמו גם על הקהילה שעלולה לאבד את פוטנציאל התרומה הרב של חבריה המזדקנות/ים.
מטרת הקורס:
הקניית ותרגול כלים ומיומנויות לטיפול במצבי טראומה והגברת החוסן בקרב זקנים ויכולת לבניית תכנית התערבות מעבר למישור הפרט.
לסילבוס המפורט