תוכן הקורס ומטרתו
תיאור הקורס:
מערכות, מוסדות וצוותי הבריאות מהווים נדבך מרכזי במתן מענה לאירועי החירום השונים. הצלת חיי הנפגעים, אפחות הנזק וצמצום נכות ברת-מניעה מחייבים הפעלה הולמת של גופי הבריאות והרפואה. הקורס יעסוק בעקרונות הניהול הרפואיים במצבי חוסר ודאות, לרבות ההיערכות והתפעול בדרגים השונים (לאומי, אזורי, רמת האירוע, הקהילה, בית החולים והשיקום), תוך התמקדות בגופי הרפואה השונים הנוטלים חלק במתן המענה לצרכים המתפתחים. בקורס ייבחנו שלושת שלבי ההתמודדות - טרום אירוע (ההיערכות), שלב האירוע (ניהול וארגון) והשלב שלאחר האירוע (תחקיר, הפקת לקחים ושיקום). ייסקרו הכלים העיקריים בהם נעשה שימוש החל מהטריאז', דרך מתן שירותי רפואת חירום וכלה בהתאוששות וחזרה לתפקוד. במסגרת הקורס, תנוהל סימולציה של אירוע רב נפגעים, בה הסטודנטים ייצגו את בעלי העניין השונים המעורבים במענה לאירוע רב נפגעים.
מטרות הקורס:
חשיפת הסטודנטים לעקרונות ההיערכות, ההתמודדות והשיקום של מערכת הבריאות במצבי חירום שונים. בסיום הקורס הסטודנטים יכירו את העקרונות המרכזיים של מתן שירותי רפואה בעתות חירום, הכלים השונים בהם נעשה שימוש ויחסי הגומלין בין גופי הרפואה השונים וכן בינם לבין גורמים משיקים אחרים. כמו כן, הסטודנטים יתנסו בתרגום התאוריות, העקרונות והכלים העומדים לרשות מוסדות מערכת הבריאות למתן מענה לצרכים הייחודיים של הקהילה והאוכלוסייה בעתות חירום.
לסילבוס המפורט