תוכן הקורס ומטרתו
הסביבה שבה האדם חי רוויה סיכונים, ובכלל אלה גם סיכונים הנובעים מחשיפה לתרכובות כימיות רעילות, מחוללי מחלות ביולוגיים וחומרים הפולטים קרינה מייננת (רדיואקטיביים). חשיפה של בני אדם לחומרים אלו, המכונים גם "בלתי קונבנציונליים", עלולה להתרחש באופן טבעי (למשל, התפרצות מגיפות), כתוצאה מתאונה תעשייתית או מפיזור מכוון (בתרחישי טרור או מלחמה). היפגעות הנובעת מחשיפה לחומרים בלתי קונבנציונליים שונה מאד מפציעות טראומה המוכרות בתרחישים אחרים. בנוסף, האפקטים הפסיכולוגיים עלולים להיות חמורים יותר. ההתמודדות עם תרחישים בלתי קונבנציונליים מחייבת התאמה של המענה הטקטי והאסטרטגי למאפיינים הייחודיים של תרחישים אלו. בקורס זה נדון במאפיינים העיקריים של התרחישים הביולוגיים, הכימיים והרדיולוגיים, נפרט את המענה על רבדיו השונים ונסקור מקרי בוחן רלוונטיים.
מטרת הקורס הינה היכרות עם מושגי היסוד הקשורים בעולם התוכן הכימי, הביולוגי והרדיולוגי, הבנת מאפייני האיום הבלתי-קונבנציונלי והקניית כלים להכרה והבנת ההתמודדות עם אסונות מסוג זה. בסיום הקורס יכירו הסטודנטים את סוגי מצבי החירום הבלתי קונבנציונליים, שלבי ההכנות וההתמודדות עימם וכן את הדרכים והשיטות של המערכות השונות להתמודד עם אסונות כאלה.
לסילבוס המפורט